Section Menu

Staff Emails

 

Senior Leadership Team

Duncan Giles
Principal
[email protected]

Victoria Fernández
Bursar
[email protected]

Shirley Beckett
Vice Principal
Head of Primary
[email protected]

David Bennett
Vice Principal
Head of Secondary
[email protected]

 

 

Laura Hodgson
Assist. Head of Primary
[email protected]

Jocelyn Shimell
Assist. Head of Secondary
[email protected]

Primary

EYFS

Yvonne Wardle
Teacher
[email protected]

Lyn Ratcliffe
Teaching Support
[email protected]

Year 1-2

Faye Xidakis
Primary House Coordinator
Teacher
[email protected]

Michele Rouse
Teaching Support
[email protected]

Natalie Cortes
Teacher
[email protected]

Kirsty Beckett
Teaching Support
[email protected]

Lewis Read
Teacher
[email protected]

Lesley Dixon
Teaching Support
[email protected]

Year 3

Lynda Demangeat
Teacher
[email protected]

Fiona Von Waberer
Teacher
[email protected]

Sarah Clark
Teaching Support
[email protected]

 

Year 4

Helen Roberts
Teacher
[email protected]

Genna Bakes
Teacher
[email protected]

Year 5

Sarah Walsh
Teacher
[email protected]

Helen Taylor
Teacher
[email protected]

Amy Sanzo
Student Teacher
[email protected]

Year 6

Shirley Beckett
Vice Principal
Head of Primary
Teacher
[email protected]

Laura Hodgson
KS2 Coordinator
Teacher
[email protected]

Samantha Cadman
Teaching Support
[email protected]

EAL / SEN

Christine Eastwood
EAL Support
SEN Coordinator
Teacher
[email protected]

Donna Payet
EAL Support
Teacher of English
[email protected]

Secondary

Art

Catherine Hatton
Year 8N Form Tutor
Teacher
[email protected]

 

Business Studies

Anthony Gray
Teacher
[email protected]

Bernadette McNamara
Teacher
[email protected]

 

Computing

Nadia Brelade
Teacher
[email protected]

 

English

Rachael Bennett
Head of English
[email protected]

Donna Payet
Teacher of English
EAL Support
[email protected]

Kimberley Guirado
Teacher of English
[email protected]

William McCollum
Teacher of English
[email protected]

Geography

David Green
Secondary House Coordinator
Teacher
[email protected]

Jeremy Ward
Support teacher
[email protected]

History

Kriss Cunningham
Teacher of History and Politics
[email protected] net

 

Languages

Silvia Reyero
Head of Department
Teacher - Spanish
[email protected]

Jocelyn Shimmell
Assist. Head of Secondary
Teacher - Spanish
[email protected]

Nathalie Etienne
Pastoral Manager Y7 - Y11
Teacher - French and Spanish
[email protected]

Diana Glock
Teacher - German
[email protected]

Dagmar Ditthard
Teacher - German
[email protected]

Natalia Cañellas
Teacher - Spanish
[email protected]

Valle Montes
Teacher - Spanish
[email protected]

Neus Oliver
Teacher - Catalan
[email protected]

Lorena Herrero
Teacher - Catalan
[email protected]

Cathy Carter
Teacher - French
[email protected]

David Weiss
Teacher - German
[email protected]

Gabriella Galotti
Teacher - German
[email protected]

 
 

Mathematics

Alex Moore
Head of Department
Teacher
[email protected]

Pauline Coley
Teacher
[email protected]

Lynne Wade
Teacher
[email protected]

Liz Harrison
Exams Officer
[email protected]

Music

Anita Baggaley
Publicity Coordinator
Teacher
[email protected]

Maxine Wand
Teacher
[email protected]

Physical Education

Anita Vince
Teacher
[email protected]earesint.net

 

Science

Stuart Cadman
Head of Science
[email protected]

Claire Turley
Teacher
[email protected]

George Fernando
Teacher
[email protected]

Robert Clark
Teacher
[email protected]

 
 

Teaching Support

Jeremy Ward
Teaching Support
[email protected]et

 

Liz Harrison
Teaching Support
[email protected]

 

 

Admin Staff

Victoria Fernández
Bursar
[email protected]

Lauren Payet
Admissions Officer
[email protected]

Xavier Martín
IT Manager
[email protected]

Pierre Kameka
IT Support
[email protected]

Paula Alarcón
Lead Administrator
[email protected]

Fernando Vásquez
Finance
[email protected]

Astrid Mockridge
Reception
[email protected]

Ana Avilés
Finance Assistant
[email protected]

Support Staff

Ángel Sánchez
Site Maintenance
 

Angus Sneddon
Site Maintenance
 

Juan García
Site Maintenance
 

Anne O'Neill
Cleaning Staff / Lunchtime Supervisor
 

Antonia García
Cleaning Staff
 

Carmen García
Cleaning Staff
 

Carol Clayton
Lunchtime Supervisor
 

Lianne Cooper
Lunchtime Supervisor